europäische

Landgüterinitiative

  • MAUER
  • MENSCH
  • LANDSCHAFT

Arhitektūras pieminekļa saglabāšanas projekts

Aizdzires Muiža

  • SATIKŠANĀS
  • ZINĀŠANAS
  • PIEDZĪVOJUMS

Caur pagātni uz rītdienu -
2017.gada sezonas uzsākšana!

Piedalies!

Projekta bāze Teņņi

Dzīvojamā māja Teņņi, kas atrodas netālu no muižas teritorijas, ir mūsu projekta bāzes vieta un šī gada aktivitāšu galvenā mītne. Tajā pieejama grupu telpa projekta darbiem un atpūtai, virtuve, sanitārie mezgli, kā arī guļamtelpas. Vasaras mēnešos papildu vietas gulēšanai, ja tādas būs nepieciešamas, tiks ierīkotas lielizmēra teltīs dārzā.

Kuriozs iz lauku dzīves:

Māja ir daļa no Teņņu saimniecības ēku grupas, kura vēsturiski ir bijusi Aizdzires muižas pusmuiža un, pēc galvenās muižas atsavināšanas Koskull ģimenei, tā ir palikusi kā palīgsaimniecība. Pirms kāda laika radās iespēja šo ēku nopirkt, jo iepriekšējais saimnieks, kāds lauksaimnieks, ir interesējies tikai par saimniecībai piederošo lauksaimniecībā izmantojamo zemi. Mēs to iegādājāmies, jo mums bija nepieciešama ēka, kura atrastos Aizdzires muižas tuvumā un kuru īsā laika periodā būtu iespējams izbūvēt samērā lēti un pēc mūsdienu standartiem. Ēkas atjaunošana «seno laiku» stilā nebija mūsu plānos...

Teņņu saimniecības pagalms un ēkas

Teņnu saimniecība (pareizāk, tas kas no tās ir palicis pāri) šodien ir sadalīta vairākos zemes gabalos. Tālāk daži skati no pagalma:

Teņņu ēkas sākotnējais stāvoklis

Kad mēs nopirkām ēku, no ārpuses tā bija gandrīz neskarta, bet iekšā tā bija viens vienīgs grausts (t.i., ēka bez izbūves darbiem), pilna būvgružu un atkritumu. Logi un durvis bija, bet nekam nederīgas. Nebija ne apkures iekārtu, ne ūdens, ne elektroinstalācijas. Grīdas segums lielākoties bija smilts. Pēc iespējas ātrāk bija jānomaina arī jumts. Savu ceļu uz Teņņiem atrada ne tikai jauni mūri, bet arī arī liela daļa otrā stāva koka konstrukcijas.

Remontdarbi dzīvojamā mājā

Sākotnēji tika nomainītas bojātās pirmā stāva pārsedzes sijas un atsevišķas vietas jumta spāru savienojumā.

Tad pilnībā tika atjaunots jumts un izbūvēts pirmais stāvs. Tad iebetonēja grīdu, ierīkoja ūdensvadu un kanalizāciju , ievilka elektroinstalāciju, un nomainīja logus un durvis. Dārzā ierīkoja drenāžu, kā arī bio-attīrīšanas iekārtu.

Tālāk plānots izbūvēt bēniņus. 2017.gada sezonas sagatavošanas darbu ietvaros tur plānots izbūvēt kopīgu aktivitāšu telpu, atdalītas guļamtelpas, kas būtu kā atsevišķi dzīvoklīši, piemēram, projekta dalībniekiem, kuri tajā iegulda ļoti daudz gan savas dzīves, gan darba pieredzi, un kuriem šāds grupveida mājoklis varētu šķist pārāk sabiedrisks :)

Plānojot šo ēku, mēs centāmies to pielāgot gan nākotnes lietošanas prasībām, gan izcelt tās vēsturisko šarmu. Mums bija svarīgi arī ilglaicīgi risinājumi – tika instalēta grīdas apkures sistēma un siltumsūknis, kas ir īpaši efektīvs pie ļoti zemām gaisa temperatūrām. Nākotnē plānojam ierīkot fotoelementu ģenerēšanas sistēmu, kas mūsu teritorijai ražotu elektrību, izmantojot saules gaismu.

Dažas dzīvojamās mājas Teņņi skices

  • Ūdens:
  • Kanalizācija:
  • Šķērsgriezums:
  • Grīdu apsilde:
uz augšu